2013. november 16., szombat

2013. november 9., szombat

Konferencia a Magyar Tudomány Ünnepe alkalmából

Időpont: 2013. november 15. (péntek) 10.00-12.30
Helyszín: A/19 (DE KTK, Debrecen, Kassai út 26.)

A konferencián a kari tudományos műhelyek, kutatók tartanak néhány előadást, ízelítőt adva kutatási eredményeikből.

2013. november 3., vasárnap

Konferenciák:
Publikációk:
(1) A munkatermelékenységben bekövetkezett szektorális változások technológia-intenzív megközelítésben, Megjelent: Területi Statisztika, 53(4), 2013, link, pdf
Tartalom: A tanulmányban elsősorban a munkapiac struktúrájában létrejövő ún. szektorális elmozdulásokra (sectoral shifts) koncentráltunk. Vizsgálódásaink során arra a kutatási kérdésre kerestük a választ, hogy a munkapiaci termelékenységben bekövetkezett változások mely ágazatokban eredményeztek az általunk vizsgált időszakban strukturális nyereségeket és veszteségeket. A vizsgálatainkat az ún. hatásarány (shift-share) analízis alapján mintegy 17 OECD tagországban végeztük el az egyes ágazatok által felhasznált technológiai szinteknek megfelelően.
Journal of Economic Literature (JEL) kód: J21, J24, L16.
Kulcsszavak: szektorális termelékenység változásai, hatás-arány elemzés, strukturális nyereség és veszteség.
A kutatási téma címe:
A technológia és a képzettség szerepe a gazdasági növekedésben ágazati megközelítésben
A kutatásaim célja elsősorban a következő kutatási kérdések megválaszolása:
  • az utóbbi évtizedekben a gazdasági növekedést az ún. teljes-tényezőtermelékenység (TFP), a fizikai tőkeberuházások és a foglalkoztatottak alakulása hogyan befolyásolta az egyes technológia- és humán toke-intenzív ágazatokban aggregált szinten.
  • a munkatermelékenységben bekövetkezett szektorális elmozdulások mely szektorokban eredményeztek - baumoli értelemben vett - ún. strukturális nyereségeket és veszteségeket az egyes technológia-intenzív és az eltérő képzettségi szinteknek megfelelő ágazati csoportosításban.
  • az egy foglalkoztatottra jutó kibocsátáson és annak növekedésén keresztül, az utóbbi évtizedekre megváltozott makrogazdasági környezetben egyes gazdasági intézmények, hogyan és milyen hatásokat gyakoroltak a vizsgált szektorokban.
  • korunk gazdaságpolitikai döntéshozói számára, milyen célzott makrogazdasági intézkedések indokoltak a technológia és a képzettségben rejlo ágazati elonyök hatékonyabb kihasználása érdekében.



 



Kedves Látogató(k)!
nk
„A kutatás a TÁMOP 4.2.4.A/2-11-1-2012-0001 azonosító számú
Nemzeti Kiválóság Program – Hazai hallgatói, illetve kutatói személyi támogatást biztosító rendszer kidolgozása és működtetése konvergencia program címe kiemelt projekt keretében zajlott. 
A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg."
Sikeresen pályáztam a Magyary Zoltán Posztdoktori Ösztöndíj a konvergenciarégiókban 2013-as kiírására, amely keretében (többek között) vállaltam egy „kutatói” blog vezetését, amely elsősorban a kutatásaim során született eredményeket kívánja bemutatni és mindezt az oktatásban a hallgatók széles körét megcélozva kívánom felhasználni.